W dniach 28-29 maja przy Zespole Placówek Oświatowych w Strawczynie zaparkowało nowoczesne laboratorium mobilne. Bus pełen eksperymentów zaciekawił uczniów szkół z terenu gminy Strawczyn, którzy tłumnie zjawili się, aby eksperymentować i uczyć się poprzez doświadczanie.

Wystawa liczyła dwadzieścia mobilnych, interaktywnych eksponatów, które można było dotykać i testować. Ich działanie objaśniali doświadczeni edukatorzy z warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Wizyta Naukobusa miała na celu propagowanie idei zdobywania wiedzy poprzez doświadczanie. – Wystawę odwiedziło ponad tysiąc dzieci ze szkół z terenu gminy Strawczyn – informuje Tadeusz Tkaczyk, wójt gminy Strawczyn. – Samodzielne eksperymenty cieszyły się ogromną popularnością. Każdy z odwiedzających mobilne laboratorium chętnie włączał się w przeprowadzanie doświadczeń. Była to doskonała forma nauki poprzez zabawę – zaznacza Renata Janik, doradca wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Goście mobilnej ekspozycji zgodnie twierdzili, że wystawa jest świetnym treningiem dla mózgu. Uczniowie mogli odszyfrowywać zakodowane wiadomości, rozwiązywać łamigłówki, świadomie oszukiwać wzrok, zasiąść na wirującym krześle, przypatrywać się wyścigom kulek i walców, czy dowiedzieć się jak powstaje film i stworzyć własny. To tylko niektóre z dostępnych stanowisk doświadczalnych, które oddano do użytku gości.

Warto dodać, że wystawa zawitała do gminy Strawczyn dzięki wsparciu Renaty Janik – doradcy wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Tadeusza Tkaczyka – wójta gminy Strawczyn oraz inicjatywie Damiana Gada – prezesa Stowarzyszenia Inicjatyw i Rozwoju Społecznego, a także uprzejmości Jadwigi Błaszczyk – dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Strawczynie. – Interaktywna wystawa dała zwiedzającym możliwość podróży w świat nauki poprzez szereg doświadczeń z zakresu matematyki, fizyki, czy biologii. Zapoznała uczniów z tajnikami ludzkiego organizmu i pokazała jak wykorzystać wiedzę teoretyczną w praktyce – mówi prezes Damian Gad. – Wizyty uczniów nie były standardowymi lekcjami, w jakich uczestniczą na co dzień. Wręcz przeciwnie. Z dala od szkolnej tablicy zostali zaangażowani w eksperymenty, które rozbudzały ich ciekawość i inspirowały do samodzielnego zdobywania wiedzy – dodała Renata Janik, doradca wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Wizyta objazdowej wystawy została zrealizowana dzięki działaniu „Naukobus”, które finansowane jest w ramach wspólnego Programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą „Nauka dla Ciebie”. Program „Nauka dla Ciebie” finansowany jest w ramach dotacji Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.