Sławne postacie i pamiątki ich pobytu
Nie sposób wymienić wszystkich znanych z historii ludzi, którzy (zaznaczyli swoją obecność) zostawili swój ślad na tej ziemi. O niektórych tylko pamięć w opowieściach i legendach pozostała, o innych – materialne ślady działalności lub obiekty, budowle które pobudowali bądź zamieszkiwali.

Hugo Kołłątaj
uczestnik (m.in.) powstania kościuszkowskiego, po upadku powstania ukrywał się na terenie rodzinnych posiadłości – w Wólce Kłuckiej i w posiadłościach Tarłów.
Marzył by osiąść tu na stałe, zlecił nawet projekt budowy pałacu – zrealizowany po jego śmierci przez bratanka Eustachego Kołłątaja o Kołłątajówce można przeczytać w rozdziale historie i legendy.

Stefan Żeromski
urodził się w Strawczynie 14.10.1864 r. – a obecnie w miejscu gdzie stał dom zamieszkały przez jego rodziców znajduje się kamień z pamiątkową tablicą. Na temat tego wielkiego pisarza wiele źródeł można znaleźć . Od tytułu jego powieści „Wierna Rzeka” przyjęła nazwę miejscowa rzeka Łososina.

Maria Curie-Skłodowska
spędzała dwukrotnie kilkumiesięczne wakacje u wujostwa Wilgosińskich w Podzamczu Piekoszowskim – a czasem towarzyszyła dziadkowi w czasie sprawowania przez niego urzędu sędziego gminnego w Promniku.

Henryk Sienkiewicz
Najbardziej znany to Henryk Sienkiewicz – o którym można dowiedzieć się w wielu źródłach, w tym w Muzeum jego imienia w Oblęgorku gdzie mieszkał i tworzył.

Król Kazimierz Wielki
polował w tych stronach, w drodze do swojej ukochanej Estery w Opocznie i Inowłodzu.
Nie można jednak zapomnieć o takich osobistościach jak:

Król Jagiełło
w niedalekich Radoszycach spędził Święto Trzech Króli w 1411 roku, w czasie wojny z Krzyżakami.

Walery Przyborowski
opisywał Chełmce, umiejscawiając tu akcję swojej powieści Arianie.

Stanisław Staszic
wizytował tutejsze kopalnie i huty, założył Szkołę Akademiczno-Górniczą w Kielcach.

Król Władysław IV
przebywał w Grzymałkowie, gdzie podobno się zdrzemnął pod drzewem– i stąd pierwotna nazwa tej miejscowości Drzymałków.

Stanisław Konarski
Wielki myśliciel i reformator, bywał u swojego wuja Jana Tarły a spraw Staropolskiego Okręgu Przemysłowego doglądał Stanisław Staszic.

Król Stanisław August
wizytował kopalnie i huty w roku 1787 roku
Można wspomnieć o wielu jeszcze znanych ludziach – a wiedza nasza jest ciągle jeszcze niepełna i tajemnice czekają na odkrywców…