W dniach 15-16 czerwca w Zespole Placówek Oświatowych w Strawczynie odbyły się pokazy astronomiczne. Uczniowie szkół, ale też mieszkańcy gminy Strawczyn mogli wziąć udział w bezpłatnych seansach wyświetlanych w mobilnym planetarium.

Wizyta mobilnego planetarium w gminie Strawczyn to inicjatywa prezesa Stowarzyszenia IRS Damiana Gada. Pomysł zyskał uznanie zarówno Renaty Janik – doradcy wicepremiera Jarosława Gowina, Tadeusza Tkaczyka i Jadwigi Błaszczyk dyrektor ZPO w Strawczynie– wójta gminy Strawczyn, którzy wsparli organizację wydarzenia. Uroczyste otwarcie planetarium odbyło się 15 października o godzinie 10:00. Jako pierwsi seanse astronomiczne obejrzeli uczniowie szkół z terenu gminy Strawczyn. O godzinie 16:00 na pokazy zostali zaproszeni mieszkańcy gminy, którzy mogli w nich uczestniczyć nieodpłatnie. Kolejnego dnia w pokazach wzięli udział uczniowie. – Jest to bardzo ciekawa inicjatywa, za którą bardzo dziękuję prezesowi Damianowi Gad. Samorząd zawsze chętnie włącza się w akcje wspierające rozwój i edukację dzieci i młodzieży i z wielką przyjemnością przygląda się ich efektom – mówiła Renata Janik doradca wicepremiera Jarosława Gowina. – Wystawa jest świetnym sposobem na rozbudzenie ciekawości oraz inspiracją do samodzielnego zdobywania wiedzy. Każdy, czy to mały, czy duży mógł przyjść i nieodpłatnie skorzystać z oferty mobilnego planetarium – dodał wójt Tadeusz Tkaczyk.

Przypomnijmy, planetobus to duży namiot z dachem w kształcie kopuły o średnicy pięciu metrów. W środku mieści się 30-35 osób. Na półokrągłym ekranie widzowie oglądali pokazy astronomiczne, które były prowadzone na żywo przez doświadczonych edukatorów. W jasny dzień mogli zobaczyć niebo pełne gwiazd, poznać najciekawsze konstelacje, układy planet i inne obiekty astronomiczne. Gratką dla miłośników kosmicznych przygód były wirtualne odwiedziny w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Widzowie dowiedzieli się, jak toczy się w niej życie astronautów.

Uczniowie szkół z terenu gminy Strawczyn, którzy wzięli udział w pokazach mobilnego planetarium otrzymali także „Poradnik młodego naukowca”. – Sympatycy astronomicznych ciekawostek i informacji o gwiazdach i planetach dostali do swojej dyspozycji nie tylko olbrzymie planetarium, ale także podręczniki z licznymi opisami eksperymentów, które mogą samodzielnie wykonać w domu. Dwudniowa wizyta planetarium w gminie Strawczyn była bardzo ciekawym wydarzeniem, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Cieszymy się, że mieszkańcy gminy tak tłumnie odpowiedzieli na nasze zaproszenie – podsumował prezes Damian Gad.