Projekt Stowarzyszenia „Strawczyn od nowa” i Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku p.t. „Organizacja pikniku rodzinnego „Urodziny Henryka Sienkiewicza” w parku Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku i na terenie „Sienkiewiczówki Oblęgorek” zrealizowany z grantu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – LGD Dorzecze Bobrzy.
Stowarzyszenie podjęło się organizacji pikniku rodzinnego z okazji 173. rocznicy urodzin noblisty, we współpracy z Pałacykiem Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, oddziałem Muzeum Narodowego w Kielcach, który uznała za najlepszego partnera, dysponującego odpowiednim doświadczeniem w promowaniu lokalnego dziedzictwa narodowego. W opinii Organizatora będzie on gwarantem organizacji imprezy na najwyższym poziomie. Drugim partnerem jest „Sienkiewiczówka Oblęgorek”, nowe miejsce na mapie turystycznej województwa świętokrzyskiego, dysponujące dużymi połaciami terenu, sąsiadującego bezpośrednio z terenem muzeum, gdzie można będzie rozlokować część atrakcji.
Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku poprzez bogatą ofertę edukacyjną popularyzuje wiedzę o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza, pierwszego polskiego Noblisty w dziedzinie literatury. Efektem tych działań jest wysoka frekwencja, oscylująca na poziomie około 60 tys. zwiedzających rocznie.
Zaplanowano organizację imprezy plenerowej pod hasłem: „Urodziny Henryka Sienkiewicza”. W jej ramach wystawiona zostanie jednoaktowa sztuka Henryka Sienkiewicza napisana w 1900 r. specjalnie na jubileusz 25–lecia pracy, pt. „Zagłoba swatem”. Sztukę zaprezentowano po raz pierwszy w warszawskim ratuszu podczas głównych obchodów jubileuszowych. Tym razem zostanie ona wystawiona w plenerze w nowej, oryginalnej interpretacji, dostosowanej do czasów współczesnych. Jej komediowy charakter jest gwarantem wspaniałej rozrywki, ale też stanowi znakomity przykład potwierdzający geniusz Sienkiewicza jako autora sztuk teatralnych.
Uczestnicy pikniku będą mogli bezpłatnie skorzystać z oferty wioski tematycznej „W krainie W pustyni i w puszczy”, znajdującej się na terenie „Sienkiewiczówki Oblęgorek”, i spróbować swoich sił w grze terenowej „Tropami Stasia i Nel”. Jest to gra wymagająca rozwiązywania zagadek i przezwyciężania trudności. Odbywa się na przygotowanym terenie pustyni i puszczy, domku na drzewie, szałasach oraz chatach. Wzbogacona została między innymi tworzeniem układów rytmicznych na instrumentach i możliwości samodzielnego budowania szałasów z przygotowanych elementów. To również aktywna forma edukacji rozwijająca koncentrację, spostrzegawczość, pamięć słuchową i wzrokową. Gra pomoże również utrwalić znajomość powieści.
W trakcie imprezy nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych, dmuchane place zabaw, tory przeszkód i basen z piłeczkami, to miejsca w których będą mogli spędzić miło czas. Jako, że impreza będzie utrzymana w charakterze urodzin pisarza, nie zabraknie spektakularnego tortu, którym będą mogli poczęstować się wszyscy uczestnicy pikniku.
Organizatorzy nie zapomnieli o specjalnej ofercie dla grup defaworyzowanych. We współpracy z edukatorami z Muzeum Narodowego w Kielcach przygotowane zostaną warsztaty artystyczne dla osób niepełnosprawnych. Organizatorzy zapewnią odpowiednie warunki dla tych działań i wszelkie materiały niezbędne do odbycia warsztatów.