PIKNIK ARTYSTYCZNY - KOLORY SARMACJI
PIKNIK ARTYSTYCZNY - KOLORY SARMACJI to projekt Stowarzyszenia „Strawczyn od nowa” z grantu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – LGD Dorzecze Bobrzy.
Projekt ma na celu promocję kultury i sztuki staropolskiej z okresu opisywanego przez Henryka Sienkiewicza w Trylogii – okresu kultury sarmackiej.
Jest to jednodniowa impreza mająca charakter pikniku, podczas którego odbędą się warsztaty artystyczne.
Organizatorzy projektu występować będą w czasie zajęć artystycznych w strojach z epoki lub elementach strojów nawiązujących do stylu sarmackiego. W związku z tym planowany jest zakup strojów, które w przyszłości wykorzystywane będą w organizowanych przez Stowarzyszenie imprezach promujących region świętokrzyski.
Innowacyjność projektu „PIKNIK ARTYSTYCZNY – KOLORY SARMACJI” polega na wykorzystaniu w inny niż dotychczas sposób lokalnego dziedzictwa kulturowego i historycznego w celu:
- upowszechniania wiedzy o kulturze staropolskiej z czasów opisywanych w Trylogii,
- wzmocnienia przekonania o wartości lokalnych zasobów poprzez promowanie najciekawszych prac konkursowych i ich twórców;
- integracji mieszkańców gminy Strawczyn oraz gmin okolicznych;
- promocji gminy Strawczyn oraz gmin sąsiednich
Ponadto operacja zakłada współudział osób z grupy wiekowej 50+, osób dojrzałych i dzieci – w pełnej integracji tak w fazie przygotowań jak i w czasie samej imprezy.
Piknik jest imprezą przeznaczoną zarówno dla dzieci, jak też ich rodziców i dziadków – w części konkursów mogą brać udział tylko drużyny wielopokoleniowe.
Piknik planowany jest na 13 lipca 2019 r
Regulamin konkursu na najwyższą palmę wielkanocną już rozstrzygnięty
Małe, duże i największe, wszystkie kolorowe i piękne – konkurs na największą palmę wielkanocną w gminie Strawczyn rozstrzygnięty
25 marca, w Niedzielę Palmową w Strawczynie odbył się niecodzienny konkurs – wybierana była największa palma wielkanocna. Już od samego rana na placu przy kościele w Strawczynie zaroiło się od kolorowych rękodzieł. Zwycięska palma miała blisko 8 metrów wysokości!
Konkurs został podzielony na dwie kategorie wiekowe: dzieci i dorosłych. – Celem konkursu jest kultywowanie tradycji własnoręcznego wykonywania palm wielkanocnych – powiedział Tadeusz Tkaczyk, wójt gminy Strawczyn. – Chcemy w ten sposób zachęcić zarówno dzieci, jak i dorosłych do pielęgnowania naszej pięknej kultury ludowej. Mogliśmy dzisiaj podziwiać mnóstwo kolorowych palm, które były doskonałym świadectwem pomysłowości i kreatywności mieszkańców gminy – dodał wójt Tadeusz Tkaczyk.
Konkurs adresowany był do wszystkich mieszkańców gminy Strawczyn. Minimalna wysokość palmy wynosiła metr, natomiast maksymalna długość nie miała limitu. Najważniejszym kryterium oceny zaprezentowanych palm wielkanocnych była właśnie jej wysokość. Poza tym jury brało pod uwagę użyte do zdobienia materiały. Pożądane były te tradycyjne i naturalne, jak: żarnowiec, bukszpan, bazie, suche kwiaty, bibuły i wstążki. – W ocenie istotne również były tradycyjne techniki zdobienia motywów tworzących palmy, a także walory estetyczne: kompozycja, dobór barw, architektura bryły. Bardzo ważnym elementem było nawiązane do tradycyjnych palm wielkanocnych – zgodnie stwierdziło jury.
Mieszkańcy gminy Strawczyn stanęli na wysokości zadania i stworzyli mnóstwo przepięknych dzieł. Plac przy kościele zachwycał feerią barw i kolorów. Zwyciężyła palma wykonana przez S.C. „Caritas” ze Szkoły Podstawowej z Rudy Strawczyńskiej. Miała aż 7,7 metra wysokości! Na drugim miejscu uplasowały się dzieci ze Strawczynka: Maciej Surma, Julia Więckowska, Dominika Tobera, Małgorzata Wętor, Kinga i Barbara Szczepańskie. Ich palma mierzyła 5,65 metra długości. Trzecie miejsce egzekwo zdobyły: Natalia Zielińska i Wiktoria Dziubeła, których palmy miały blisko 2,5 metra wysokości. Wyróżnienie otrzymali: Milena Tomaszewska oraz Bartłomiej Tomaszewski.
Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród, wszystkie palmy zostały tradycyjnie poświęcone. Następnie zebrani goście wzięli udział w procesji, którą w takt muzyki orkiestry dętej poprowadził ksiądz Krzysztof Sochacki jadąc na koniu. Wierni przeszli do kościoła parafialnego w Strawczynie, gdzie odbyła się uroczysta msza święta.
Organizatorami konkursu byli: Parafia Rzymskokatolicka Wniebowzięcia NMP w Strawczynie, Urząd Gminy w Strawczynie, Samorządowe Centrum Kultury i Sportu w Strawczynie oraz Szkoła Podstawowa w Rudzie Strawczyńskiej.