Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy hucznie świętowano w gminie Strawczyn. Na placu za Urzędem Gminy odbyły się fantastyczne koncerty. Nie zabrakło też licznych licytacji, wielu ciekawych pokazów, a nawet degustacji potraw. Prawdziwą furorę zrobiła lodowata kąpiel z pochodniami w wykonaniu morsów z grupy Ekstremalni. W Strawczynie zebrano w sumie 13.297,79 złotych.

Wydarzenie rozpoczęło się punktualnie o godzinie 15:00. Na scenie stanęli uczniowie z Oblęgorka, którzy wystawili przedstawienie i skecz oraz solistki ze Szkoły Podstawowej w Korczynie. Niezapomniany koncert dała także Orkiestra Dęta ze Strawczyna. Były też pokazy piłkarskie w wykonaniu Stowarzyszenia Inicjatyw i Rozwoju Społecznego Gminy Strawczyn i pokazy pierwszej pomocy w wykonaniu druhów z OSP ze Strawczyna.

Tuż po występach, ze względu na pogodę postanowiono przenieść licytację do sali Samorządowego Centrum Kultury i Sportu, który swoją siedzibę ma w budynku Urzędu Gminy. Tu na wszystkich gości, zmarzniętych wolontariuszy i ludzi dobrego serca czekała gorąca herbata, żur i pyszne pierogi przygotowane przez Stowarzyszenie „Jagienki”. – Potrawy przygotowałyśmy dzięki wsparciu finansowemu władz gminy – mówiły Panie z „Jagienek”, których puszka-skarbonka zapełniała się tak szybko, jak szybko znikały pierogi z mięsem i kapustą. Puszki zasiliły także pieniądze pochodzące ze sprzedaży prac wykonanych przez dzieci uczęszczających na zajęcia świetlicowe prowadzone przez SCKiS.

Pieniędzy nie żałowano także podczas licznych licytacji, podczas których działy się niesamowite rzeczy. Podarowany przez wójta gminy Strawczyn, Tadeusza Tkaczyka, kosz słodyczy i nalewek został zlicytowany aż dwa razy. – Najpierw kosz zakupił jeden z przedsiębiorców za kwotę 550 złotych. Po wpłaceniu pieniędzy postanowił oddać go znowu na licytację. Za drugim razem kosz poszedł za dwa tysiące złotych – mówi Maciej Lewandowski, dyrektor Samorządowego Centrum Kultury i Sportu w Strawczynie. W efekcie końcowym kosz osiągnął zawrotną kwotę 2.550 złotych. – Były w nim słodycze, ale też lecznicze nalewki, a wśród nich czosnkowa, orzechowa, z dzikiej róży i oczywiście ze śliwek, znana bardziej jako „Radocha wójta” – wymienia gospodarz gminy, który nie krył zadowolenia z tak owocnej licytacji. A było i co licytować w Strawczynie, bo i fantów podarowanych było całkiem sporo. Wśród nich znalazła się między innymi cenna gospodarcza statuetka „Jodły”, kórą przekazał na licytację jej zdobywca z 2016 roku. Trofeum pozostało jednak w rękach właściciela, który sam wylicytował nagrodę za 750 złotych. Sporo zapłacono także za piłkę z podpisami piłkarzy Korony Kielce, bo aż 550 złotych. Kupiła ją Szkoła Podstawowa z Rudy Strawczyńskiej. – Zbieraliśmy wcześniej w szkole pieniądze z przeznaczeniem właśnie na tę licytację. Zostałam upoważniona w imieniu szkoły do brania w niej udziału – poinformowała dyrektor szkoły Agnieszka Prędota-Gad. Wiele emocji wzbudziła także licytacja tortów przekazanych przez Krzysztofa Zapałę z Cukierni Angelina. Największy z nich wylicytowano za 200 złotych i przekazano na ręce wójta, Tadeusza Tkaczyka, z okazji jego urodzin, które obchodził kilka dni temu. Gospodarz gminy poczęstował pysznym wypiekiem wszystkich zgromadzonych na licytacji. – Cieszę się, że nasi mieszkańcy tak chętnie wsparli szczytny cel. Widać było wielką integrację. Dziękuję wszystkim darczyńcom oraz osobom zaangażowanym w zorganizowanie sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Strawczynie. Dzięki nim mogliśmy dołożyć naszą małą cegiełkę do wielkiej charytatywnej akcji – dziękował wójt, Tadeusz Tkaczyk.
Zanim ruszyły licytacje niesamowity pokaz tańca dali uzdolnieni tancerze z OLIMPIC Dance Studio, którzy swoje umiejętności rozwijają podczas warsztatów tanecznych prowadzonych przez SCKiS. Wiele emocji wzbudził także pokaz morsowania w wykonaniu morsów ze Stowarzyszenia Ekstremalni Strawczyn. Lodowatą kąpiel wzięli w basenie rozstawionym tuż obok sceny przez druhów z OSP Strawczyn. Rozgrzewkę z morsami poprowadziła instruktor fitnessu z Centrum Sportowo-Rekreacyjnego OLIMPIC w Strawczynku, Monika Prawda. Na zakończenie na scenie stanął DJTito z Promnika, który rozgrzał publiczność gorącą muzyką. Nie zabrakło też symbolicznego światełka do nieba w postaci zimnych ogni.
Organizatorem wydarzenia było Samorządowe Centrum Kultury i Sportu w Strawczynie, a szefem gminnego sztabu Kamila Grela-Oleś, specjalista ds. kultury z SCKiS. W tym roku kwestowało piętnastu wolontariuszy. Imprezę i licytację, profesjonalnie podgrzewając atmosferę, poprowadził Emil Karpiński z firmy Multi-Kreator z Kielc. Warto dodać, że na licytację wystawiono blisko czterdzieści przedmiotów i usług. Łącznie ze wszystkich licytacji zebrano kwotę 7.915 złotych.

W sumie w gminie Strawczyn na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy uzbierano 13.297,79 złotych.

 

Źródło: https://ckinfo.pl/strawczynie-zagrali-dla-wosp-licytacje-bily-rekordy/