Impreza pod tym tytułem odbyła się 30 października 2016 roku.

Jest to święto myśliwychleśników i jeźdźców dawniej czczone uroczystymi łowami, a obecnie odbywają się w tym dniu gonitwy, w czasie których konno ściga się tzw. lisa, jeźdźca z lisim ogonem przypiętym do lewego ramienia. Ten, kto go zerwie, wygrywa, ma prawo wykonać rundę honorową wokół miejsca pogoni, i za rok sam ucieka jako lis.

Od lat w Oblęgorku rodzina Sienkiewiczów – potomków Wielkiego Pisarza Henryka Sienkiewicza – organizowała to święto miłośników koni, na terenie tzw. Resztówki Sienkiewiczowskiej – czyli części posiadłości pozostawionej rodzinie Noblisty po parcelacji majątku.

W poprzednich latach na „Hubertusie Sarmackim” , w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Henryka Sienkiewicza spotykało się kilkudziesięciu jeźdźców i miłośników koni.

W 2016 roku do rodziny Sienkiewiczów dołączyli uczestnicy projektu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich – Konkurs FIO 2016 pt. „ Ziemia, która inspiruje, żywi i rodzi geniuszy” , realizowanego przez Fundację im. Stefana Żeromskiego.

W gronie organizatorów znalazło się Muzeum H.Sienkiewicza oraz Centrum Sportu i Rekreacji w Strawczynku, a patronat objął wójt Gminy Strawczyn.

Mimo niesprzyjającej pogody impreza zgromadziła ponad 300 uczestników.

Podczas imprezy można było oddać honorowo krew – na miejscu był autobus z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach.

ZAPRASZAMY DO GALERII

Wystrzał z armaty rozpoczął pogoń za lisem [ZDJĘCIA, WIDEO]