Tłumy na starcie ogólnopolskiego wyścigu kolarskiego w gminie Strawczyn
7 lipca w gminie Strawczyn odbył się Ogólnopolski Wyścig Kolarski o Puchar Wójta Gminy Strawczyn pod hasłem „Po Ziemi Stefana Żeromskiego i Henryka Sienkiewicza”. W blokach startowych ustawiło się 105 zawodników.
Gmina Strawczyn kolarstwem stoi
Coroczna impreza ma na celu promocję regionu świętokrzyskiego oraz dziedzictwa kulturowego gminy Strawczyn. – Gmina Strawczyn to nie tylko doskonałe tereny do uprawiania kolarstwa, ale także ziemia z ogromną historią. To tu urodził się Stefan Żeromski, a także mieszkał i tworzył Henryk Sienkiewicz – podkreślił Tadeusz Tkaczyk, wójt gminy Strawczyn. – Dzisiejsze spotkanie sportowe ma na celu przede wszystkim popularyzację kolarstwa, jako formy aktywnego spędzania wolnego czasu, ale jest także swoistą lekcją historii i przypomnieniem sylwetek dwóch wielkich pisarzy – dodał wójt.
Wyścig został rozegrany na trasie okrężnej. Zawodnicy wystartowali w Strawczynku z ulicy Turystycznej przy Centrum OLIMPIC. Stamtąd wyruszyli w stronę Oblęgora, gdzie był początek rundy i kierowali się dalej trasą: Widoma - Stachura - Mokry Bór – Skoki – Grzymałków – Węgrzynów – Piaski – Cierchy – Pępice – Porzecze – Oblęgorek i Oblęgór, gdzie był koniec rundy. Meta znajdowała się w Strawczynku przy Centrum OLIMPIC.
Wiek nie jest przeszkodą
W zawodach mogli wziąć udział zawodnicy Masters i Cyklosport, junior, junior młodszy i młodzicy z całej Polski. Uczestnicy wyścigu zostali podzieleniu według kategorii wiekowych. Najstarszy zawodnik miał 81 lat! – Dzisiejsze wydarzenie jest jedną z ciekawszych konkurencji w kolarstwie – mówił Leszek Janiszewski, prezes Kieleckiego Towarzystwa Cyklistów. - Wyścig jest organizowany w ramach rywalizacji Masters. Natomiast w ramach działalności statutowej KTC Kielce bezpłatnie dopuściliśmy do zawodów dzieci i młodzież kolarską, która nie ma gdzie startować, w związku z tym my fundujemy im taką możliwość. Ciekawostką w mastersach jest też wiek zawodników, czyli od 30 lat wzwyż. W dzisiejszym wydarzeniu ostatnią kategorią była kategoria 80+ i tu mieliśmy dwóch zawodników. Te kategorie 70 i 80 – latków z punktu widzenia promocji zdrowia są dla nas najważniejsze. One pokazują, że jeśli prowadzi się w miarę zdrowy tryb życia, ale przy tym trenuje i jest aktywnym, to można dożyć później, pięknej starości, pełnej przygód i rywalizacji – dodał prezes Leszek Janiszewski.
Spisali się na medal
Najdłuższy dystans jaki musieli pokonać uczestnicy zawodów to 95 kilometrów, najkrótszy to 35 kilometrów. Wyścig został rozegrany zgodnie z przepisami Polskiego Związku Kolarskiego.
Zwycięzcą w kategorii najstarszych zawodników, czyli 80+ został Roman Pląsek ze Skarżyskiego Stowarzyszenia Cyklistów. W kat. 75-80 lat najszybszy okazał się Radosław Myszkowski. W kat. 70-75 lat zwyciężył Lech Hińcza z KTC Kielce. W kat. 65-70 lat pierwsze miejsce zdobył Wiesław Kamiński w Warszawy. W kat. 60-65 lat wygrał Lechosław Michalak z AbsoluteBikes Team Warszawa. W kat. 55-60 lat zwyciężył Dariusz Leduchowski z Łodzi. W kat. 50-55 lat wygrał Adam Wolański z Buska Zdroju. W kat. 45-50 lat najszybszy był Artur Boratyn z Sosnowca. W kat. 40-45 lat zwyciężył Mirosław Wójciak z Katowic. W kategorii 30-40 lat na najwyższym podium stanął Patryk Gruszka z Ebicon PMBike Racing Team ze Skarżyska Kamiennej.
W kategorii Cyklosport zwyciężył Patryk Domagała z Ebicom PM Bike Racing Team. W kategorii kobiet Open najszybsza okazała się Magdalena Kizerwetter-Świda z JB Rowery Warszawa. Wśród juniorów młodszych wygrał Mateusz Cywliński z Lublina. W kategorii młodziczka najszybciej pojechała Roksana Barchan z Vento Bike Team Daleszyce. Wśród młodzików najlepszy okazał się Szymon Maciejewski z Vento Bike Team Daleszyce. W kategorii żak zwyciężył Jakub Jaworski z Vento Bike Team Daleszyce. W kategorii żak dziewczęta najszybsza była Małgorzata Bandura z Vento Bike Team Daleszyce.
Zawodnicy, którzy uplasowali się na trzech pierwszych miejscach w każdej kategorii otrzymali z rąk wójta gminy Strawczyn Tadeusza Tkaczyka ufundowane przez niego puchary. Zdobywcy czterech pierwszych miejsc zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami.
Organizatorem wydarzenia był Urząd Gminy w Strawczynie wraz z Kieleckim Towarzystwem Cyklistów 1895. Współorganizatorami byli: Świętokrzyski Regionalny Związek Kolarski w Kielcach, PROM-ART - Leszek Janiszewski.
Ponad tysiąc dzieci eksperymentowało z Naukobusem – nauka przez doświadczanie w gminie Strawczyn
W dniach 28-29 maja przy Zespole Placówek Oświatowych w Strawczynie zaparkowało nowoczesne laboratorium mobilne. Bus pełen eksperymentów zaciekawił uczniów szkół z terenu gminy Strawczyn, którzy tłumnie zjawili się, aby eksperymentować i uczyć się poprzez doświadczanie.
Wystawa liczyła dwadzieścia mobilnych, interaktywnych eksponatów, które można było dotykać i testować. Ich działanie objaśniali doświadczeni edukatorzy z warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Wizyta Naukobusa miała na celu propagowanie idei zdobywania wiedzy poprzez doświadczanie. – Wystawę odwiedziło ponad tysiąc dzieci ze szkół z terenu gminy Strawczyn – informuje Tadeusz Tkaczyk, wójt gminy Strawczyn. – Samodzielne eksperymenty cieszyły się ogromną popularnością. Każdy z odwiedzających mobilne laboratorium chętnie włączał się w przeprowadzanie doświadczeń. Była to doskonała forma nauki poprzez zabawę – zaznacza Renata Janik, doradca wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Goście mobilnej ekspozycji zgodnie twierdzili, że wystawa jest świetnym treningiem dla mózgu. Uczniowie mogli odszyfrowywać zakodowane wiadomości, rozwiązywać łamigłówki, świadomie oszukiwać wzrok, zasiąść na wirującym krześle, przypatrywać się wyścigom kulek i walców, czy dowiedzieć się jak powstaje film i stworzyć własny. To tylko niektóre z dostępnych stanowisk doświadczalnych, które oddano do użytku gości.
Warto dodać, że wystawa zawitała do gminy Strawczyn dzięki wsparciu Renaty Janik – doradcy wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Tadeusza Tkaczyka - wójta gminy Strawczyn oraz inicjatywie Damiana Gada – prezesa Stowarzyszenia Inicjatyw i Rozwoju Społecznego, a także uprzejmości Jadwigi Błaszczyk – dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Strawczynie. – Interaktywna wystawa dała zwiedzającym możliwość podróży w świat nauki poprzez szereg doświadczeń z zakresu matematyki, fizyki, czy biologii. Zapoznała uczniów z tajnikami ludzkiego organizmu i pokazała jak wykorzystać wiedzę teoretyczną w praktyce – mówi prezes Damian Gad. – Wizyty uczniów nie były standardowymi lekcjami, w jakich uczestniczą na co dzień. Wręcz przeciwnie. Z dala od szkolnej tablicy zostali zaangażowani w eksperymenty, które rozbudzały ich ciekawość i inspirowały do samodzielnego zdobywania wiedzy – dodała Renata Janik, doradca wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Wizyta objazdowej wystawy została zrealizowana dzięki działaniu „Naukobus”, które finansowane jest w ramach wspólnego Programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą „Nauka dla Ciebie”. Program „Nauka dla Ciebie” finansowany jest w ramach dotacji Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.