7 lipca w gminie Strawczyn odbył się Ogólnopolski Wyścig Kolarski o Puchar Wójta Gminy Strawczyn pod hasłem „Po Ziemi Stefana Żeromskiego i Henryka Sienkiewicza”. W blokach startowych ustawiło się 105 zawodników.

Gmina Strawczyn kolarstwem stoi
Coroczna impreza ma na celu promocję regionu świętokrzyskiego oraz dziedzictwa kulturowego gminy Strawczyn. – Gmina Strawczyn to nie tylko doskonałe tereny do uprawiania kolarstwa, ale także ziemia z ogromną historią. To tu urodził się Stefan Żeromski, a także mieszkał i tworzył Henryk Sienkiewicz – podkreślił Tadeusz Tkaczyk, wójt gminy Strawczyn. – Dzisiejsze spotkanie sportowe ma na celu przede wszystkim popularyzację kolarstwa, jako formy aktywnego spędzania wolnego czasu, ale jest także swoistą lekcją historii i przypomnieniem sylwetek dwóch wielkich pisarzy – dodał wójt.
Wyścig został rozegrany na trasie okrężnej. Zawodnicy wystartowali w Strawczynku z ulicy Turystycznej przy Centrum OLIMPIC. Stamtąd wyruszyli w stronę Oblęgora, gdzie był początek rundy i kierowali się dalej trasą: Widoma – Stachura – Mokry Bór – Skoki – Grzymałków – Węgrzynów – Piaski – Cierchy – Pępice – Porzecze – Oblęgorek i Oblęgór, gdzie był koniec rundy. Meta znajdowała się w Strawczynku przy Centrum OLIMPIC.

Wiek nie jest przeszkodą
W zawodach mogli wziąć udział zawodnicy Masters i Cyklosport, junior, junior młodszy i młodzicy z całej Polski. Uczestnicy wyścigu zostali podzieleniu według kategorii wiekowych. Najstarszy zawodnik miał 81 lat! – Dzisiejsze wydarzenie jest jedną z ciekawszych konkurencji w kolarstwie – mówił Leszek Janiszewski, prezes Kieleckiego Towarzystwa Cyklistów. – Wyścig jest organizowany w ramach rywalizacji Masters. Natomiast w ramach działalności statutowej KTC Kielce bezpłatnie dopuściliśmy do zawodów dzieci i młodzież kolarską, która nie ma gdzie startować, w związku z tym my fundujemy im taką możliwość. Ciekawostką w mastersach jest też wiek zawodników, czyli od 30 lat wzwyż. W dzisiejszym wydarzeniu ostatnią kategorią była kategoria 80+ i tu mieliśmy dwóch zawodników. Te kategorie 70 i 80 – latków z punktu widzenia promocji zdrowia są dla nas najważniejsze. One pokazują, że jeśli prowadzi się w miarę zdrowy tryb życia, ale przy tym trenuje i jest aktywnym, to można dożyć później, pięknej starości, pełnej przygód i rywalizacji – dodał prezes Leszek Janiszewski.

Spisali się na medal
Najdłuższy dystans jaki musieli pokonać uczestnicy zawodów to 95 kilometrów, najkrótszy to 35 kilometrów. Wyścig został rozegrany zgodnie z przepisami Polskiego Związku Kolarskiego.
Zwycięzcą w kategorii najstarszych zawodników, czyli 80+ został Roman Pląsek ze Skarżyskiego Stowarzyszenia Cyklistów. W kat. 75-80 lat najszybszy okazał się Radosław Myszkowski. W kat. 70-75 lat zwyciężył Lech Hińcza z KTC Kielce. W kat. 65-70 lat pierwsze miejsce zdobył Wiesław Kamiński w Warszawy. W kat. 60-65 lat wygrał Lechosław Michalak z AbsoluteBikes Team Warszawa. W kat. 55-60 lat zwyciężył Dariusz Leduchowski z Łodzi. W kat. 50-55 lat wygrał Adam Wolański z Buska Zdroju. W kat. 45-50 lat najszybszy był Artur Boratyn z Sosnowca. W kat. 40-45 lat zwyciężył Mirosław Wójciak z Katowic. W kategorii 30-40 lat na najwyższym podium stanął Patryk Gruszka z Ebicon PMBike Racing Team ze Skarżyska Kamiennej.
W kategorii Cyklosport zwyciężył Patryk Domagała z Ebicom PM Bike Racing Team. W kategorii kobiet Open najszybsza okazała się Magdalena Kizerwetter-Świda z JB Rowery Warszawa. Wśród juniorów młodszych wygrał Mateusz Cywliński z Lublina. W kategorii młodziczka najszybciej pojechała Roksana Barchan z Vento Bike Team Daleszyce. Wśród młodzików najlepszy okazał się Szymon Maciejewski z Vento Bike Team Daleszyce. W kategorii żak zwyciężył Jakub Jaworski z Vento Bike Team Daleszyce. W kategorii żak dziewczęta najszybsza była Małgorzata Bandura z Vento Bike Team Daleszyce.
Zawodnicy, którzy uplasowali się na trzech pierwszych miejscach w każdej kategorii otrzymali z rąk wójta gminy Strawczyn Tadeusza Tkaczyka ufundowane przez niego puchary. Zdobywcy czterech pierwszych miejsc zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami.
Organizatorem wydarzenia był Urząd Gminy w Strawczynie wraz z Kieleckim Towarzystwem Cyklistów 1895. Współorganizatorami byli: Świętokrzyski Regionalny Związek Kolarski w Kielcach, PROM-ART – Leszek Janiszewski.