HUBERTUS SARMACKI
Impreza pod tym tytułem odbyła się 30 października 2016 roku.
Jest to święto myśliwych, leśników i jeźdźców dawniej czczone uroczystymi łowami, a obecnie odbywają się w tym dniu gonitwy, w czasie których konno ściga się tzw. lisa, jeźdźca z lisim ogonem przypiętym do lewego ramienia. Ten, kto go zerwie, wygrywa, ma prawo wykonać rundę honorową wokół miejsca pogoni, i za rok sam ucieka jako lis.
Od lat w Oblęgorku rodzina Sienkiewiczów – potomków Wielkiego Pisarza Henryka Sienkiewicza – organizowała to święto miłośników koni, na terenie tzw. Resztówki Sienkiewiczowskiej – czyli części posiadłości pozostawionej rodzinie Noblisty po parcelacji majątku.
W poprzednich latach na „Hubertusie Sarmackim” , w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Henryka Sienkiewicza spotykało się kilkudziesięciu jeźdźców i miłośników koni.
W 2016 roku do rodziny Sienkiewiczów dołączyli uczestnicy projektu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich – Konkurs FIO 2016 pt. „ Ziemia, która inspiruje, żywi i rodzi geniuszy” , realizowanego przez Fundację im. Stefana Żeromskiego.
W gronie organizatorów znalazło się Muzeum H.Sienkiewicza oraz Centrum Sportu i Rekreacji w Strawczynku, a patronat objął wójt Gminy Strawczyn.
Mimo niesprzyjającej pogody impreza zgromadziła ponad 300 uczestników.
Podczas imprezy można było oddać honorowo krew – na miejscu był autobus z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach.
ZAPRASZAMY DO GALERII
Wystrzał z armaty rozpoczął pogoń za lisem [ZDJĘCIA, WIDEO]
Projekt FIO 2016 – wyjazdy studyjne
W dniach 17-18 grudnia odbył się ostatni wyjazd studyjny w ramach projektu FIO 2016. Był to wyjazd do Poźrzadła Wielkiego – „szklanej wioski tematycznej” położonej w pobliżu Drawska Pomorskiego. Wcześniej odbyły się inne wyjazdy: Wyjazd studyjny – Sierakowo Sławieńskie: Jest jedną z 5 wsi tematycznych ściśle ze sobą współpracujących położonych w woj. Zachodniopomorskim. Stanowi modelowy przykład wioski tematycznej stworzonej od nowa dzięki funduszom UE. Niewielka wieś z typowym zestawem problemów – bezrobocie, apatia społeczna, brak infrastruktury, nie dochodziła do niej nawet jakakolwiek droga utwardzona. W wyniku projektu stała się uczęszczaną atrakcją turystyczną. W roku 2007 Sierakowo Sławieńskie znane już jako Wieś Hobbitów – odwiedziło 10 tys. osób. W czasie wizyty studyjnej uczestnicy mieli okazję zapoznać się nie tylko z sukcesami, ale też z metodami pokonywania najróżniejszych przeszkód i trudności. Ponadto zwiedzili Wioskę Hobbitów i wzięli w grze terenowej. Zwiedzili także pobliskie współpracujące ze sobą wioski tematyczne: Iwięcino -Wioskę Końca Świata i Paproty – Wioskę Labiryntów.Pomysł wioski tematycznej można adaptować na naszym terenie. Wyjazd studyjny – gm. Bieliny i Nowa Słupia w województwie świętokrzyskim – Centrum Kultury i Tradycji Gór Świętokrzyskich” i Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej – jako elementy kompleksowego produktu turystycznego tego terenu. Uczestnicy zwiedzili zbudowaną od nowa Osadę Średniowieczną gdzie poszczególne chaty służą prezentacji różnych średniowiecznych rzemiosł – ten pomysł można adaptować na terenie gminy Strawczyn. Wyjazd studyjny do wsi Stawiany koło Pińczowa. To teren na którym jest realizowany projekt polegający na poprawie stanu i zachowania siedlisk przyrodniczych, dzięki przywróceniu wypasu owiec na tym terenie. Dzięki temu osiąga się poprawę stanu środowiska przyrodniczego zwiększa liczbę nowych miejsc pracy. Duża część gminy Strawczyn to także obszar, który był od wieków wypasany przez owce i bydło. Od kilkudziesięciu lat gdy zaprzestano hodowli i uprawy, na słabych glebach rozpanoszyły się chwasty, samosiejki, bezwartościowe chaszcze – tak więc warto byłoby skorzystać z przykładu. Wypasane na nieużytkach i łąkach owce, pozwoliłyby przywrócić stan przyrody taki jaki był w czasie gdy rezerwaty były tworzone. Jednocześnie hodowla owiec stała by się źródłem utrzymania dla części mieszkańców gminy. Wyjazd studyjny Złota Woda gm. Janów Na tym wyjeździe można było zaobserwować szereg ciekawych inicjatyw – oraz nawiązana została współpraca, która zaowocuje wspólnymi działaniami. Wyjazd studyjny Poźrzadło Wielkie k. Drawska Pomorskiego.Mieszkańcy tej wioski tematycznej specjalizują się w prowadzeniu warsztatów obróbki i zdobienia szkła. Ten pomysł można także adaptować w naszych warunkach, gdyż w przeszłości istniały w naszej okolicy huty szkła i metali.
ZAPRASZAMY DO GALERII