Projekt Stowarzyszenia „Strawczyn od nowa” i Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku p.t. „Organizacja literackiego pikniku rodzinnego w parku Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku” z grantu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – LGD Dorzecze Bobrzy.
Henryk Sienkiewicz jest jedynym noblistą związanym z Ziemią Świętokrzyską. Ofiarowany mu przez naród Pałacyk to bezwzględnie jeden najważniejszych punktów na turystycznej mapie regionu. Rocznie muzeum odwiedza około 60 tys. turystów, którzy mają możliwość pogłębiania swojej wiedzy dotyczącej zarówno pisarza jak i regionu, z którym połączył go „dar narodowy”.
Piknik literacki to nowa forma imprezy plenerowej, poprzez którą pragniemy promować kulturalne formy spędzania wolnego czasu. Na pikniku całe rodziny mają możliwość wspólnej zabawy podczas, której najmłodsi otrzymują wiele informacji dotyczących Henryka Sienkiewicza, Oblęgorka oraz okolicy, z którą pisarz był związany od 1900 roku. Wydarzenie łączy wiele elementów i nie jest jednotematyczne, skierowane jest do różnych grup wiekowych. Stanowi połączenie żywej lekcji historii, edukacji, zabawy dla dzieci i dorosłych w swobodnej atmosferze, a przy okazji promuje zachowania ekologiczne.
Piknik odbędzie się 14 lipca 2019 roku.